Norvég fűtőpanel
Sok országban gyártanak elektromos fűtőtesteket. Miért pont a norvég fűtőpanelek váltak fogalommá?
Manapság természetes, hogy szebbnél-szebb, alig 7-8 cm vékony, elegáns panelek szolgáltatják a meleget, de az 1960-as években a kályhák és öntöttvas tűzhelyek korában elképesztően modern és innovatív megoldásnak számított az ADAX SA első hordozható elektromos fűtőberendezése. Hasonlóan forradalmi volt a Glen Electric is, aki 7 fős csapatával a 70-es évek elején már olajtöltésű radiátorokkal kísérletezett.
A letisztult formatervek vagy a magas műszaki tartalom miatt váltak népszerűvé a norvég termékek? Talán mindkettő szerepet játszott? Meglehet, de az tény, hogy a norvég designerek egy olyan terméket is izgalmassá tudtak varázsolni, mint egy unalmas elektromos radiátor, amivel 1988-ban az Adax gyár elnyerte a norvég "Award for Design Excellence" és a "Design-Auswahl 88" díjat Stuttgarban.
Mára az ADAX SA a 100%-ban norvég tulajdonban lévő konszern, az Otterlei group tagjaként, a műszaki fejlesztések és innovációk terén piacvezető Norvégiában. Hasonlóan nagyá nőtt a Glen Dimplex Nordic AS (https://www.glendimplex.no/) is, amely olyan itthon is ismert márkák tulajdonosa, mint a Dimplex és a NOBO.
A NOBO fűtőpanelek Magyarországon 1991-óta érhetők el. Az ADAX készülékek kb. 10 éve vásárolhatók meg. Az értékesített készülékek száma több tízezer, talán az összes márka együttes eladásai a százezer darabot is elérték már. Az ADAX 10 év alatt, 60 000 működő fűtőpanellel, közel 15 000 háztartásba jutott el (forrás: nordart.hu)
A norvég fűtőpanelek működési elve
Az elektromos fűtőpanelek, így a norvég panelek is hőáramlás útján melegítik fel az adott helyiséget. A hőáramlás (konvekció) elve roppant egyszerű. A fűtőtest alján beáramlik a hüvös levegő, amit egy fűtőbetét felmelegít. A felmelegített levegő a készülék tetején kialakított fűtőrácson keresztül a helyiségbe áramlik.
Így jön létre a fűtendő helyiségbe egy olyan légáramlás, ami ventilátorok nélkül képes a teljes légtömeget átmozgatni és felmelegíteni.
Az elektromos fűtőbetét működése
A jobb minőségű norvég paneleket már akkor alacsony hőmérsékletű, megnövelt hőleadással rendelkező, kerámia magos fűtőbetéttel szerelték, amikor a boltok polcain még megtalálhatók voltak a fűtőszállal szerelt, elavult (cekászos) fűtőtestek.
Például a Nobo fűtőpanelt ún. X-Type fűtőbetéttel szerelik, amely az izzószálaknál alacsonyabb hőmérsékleten üzemel, nem égeti a port és élettartama olyan magas, hogy a cég simán vállalja rá az 5+5 éves garanciát.
Hasonló fűtőbetét dolgozik az ADAX, a BEHA és a többi norvég fűtőpanelben is. Különféle alakú pl. X mint az előbb említett X-Type, vagy U esetleg H keresztmetszetű fűtőbetétek ma már szinte minden elektromos konvektorban megtalálható.
1962 - új irány a fűtéstechnikában
A hordozható hősugárzóktól a falra szerelt termosztátos fűtőpanelekig.
Az ADAX cég számára hamar világossá volt, hogy a növekedési ambíciójukat nem fogják elérni, ha csupán a háztartási gépek gyártására koncentrálnak, ezért új lehetőségek után kutatva kis méretű, hordozható fűtőtesteket kezdtek gyártani. A padlóra helyezhető apró hősugárzók beváltották a reményeket és 1962-ben, további fejlesztések után, elindult a falra szerelhető, termosztátos fűtőpanelek gyártása.
A fűtőpanelek sikere után a cég számára egyértelművé vált, hogy a fűtőberendezések gyártása fényes jövő előtt áll.
1984 - GLAMOX és NOREL márkák
A cég az évek során más márkákat is képviselt, mint a Norel és a Glamox Heating. A Glamox az 1980-as években újrafinanszírozásra került, 1984-ben pedig a Glamox egy innovatív fűtőpanelt indított el, amely később hatalmas értékesítési siker lett, több mint százezer fűtőtestet értékesített.
A Glamox fűtőpanelek megújult műszaki tartalommal (pl. programozható termoszát) a mai napig megvásárolhatók!
2008 - Díjnyertes design
70 éves tapasztalat az innováció és a tervezés terén ismét elhozta a cég számára a sikert. 2008-ban a Norwegian Design Council “Award for Design Excellence” díjban részesítette Az Adax Neo fűtőpanelt. A NEO készülékek letisztult megjelenésükkel és innovatív műszaki tartalmukkal a mai napig az ADAX kínálatának csúcsát képviselik.
A Hareide Design-t hívták segítségül az új NEO panel tervezésekor. Kifejezetten az volt a cél, hogy javítsák a felhasználóbarátságot, látható digitális kijelzővel és könnyen hozzáférhető kezelőpanellel.
A Hareide Design díjnyertes ipari formatervezési és tervezési stratégiai cég, amely számos iparágban dolgozik, beleértve a termékeket, a belső, a tengerészeti, az autóipari és a technológiát. A Hareide Design több mint 20 díjat kapott a norvég design tanácstól, a Red Dot design díjakat, a Red Dot Best of the Best design díjakat és az If-Gold design díjakat.
Az új Neo fűtőpanel forradalmasította termékkategóriáját, és a fűtőtestet egy szabványos elektromos termékből egy modern design műremekké tette. A minimalista kialakítás a Neo-t gyorsan piacvezetővé tette a szegmensben, és több mint félmillió eladott darabbal büszkélkedhet.
A 2008-as díjnyertes design termékvonala a Neo fűtőpanel jelenleg az 5.1-es verziónál tart.
2016 - újabb lépés az innováció terén
Az ADAX újabb lépést tett a fejlesztésben 2016 őszén, amikor számos termékcsoportját integrált és energiatakarékos Wi-Fi technológiával rendelkező termosztáttal frissítette. Az integrált Wi-Fi lehetővé tette a fűtőkészülékek távoli vezérlését és pénzt takarítottak meg a világ bármely pontjáról - legyen szó akár nyaralóról, vagy az otthon távfelügyeletéről.
Hazánkban 2017 óta érhető el az Adax WiFi termosztáttal szerelt Neo fűtőpanelje.
Jelenleg az Adax AS termékek gyártása és tervezése a svalviki központban, az európai logisztika pedig a litvániai /Panavezys/központban zajlik. A világszerte közel 30 országban jelenlevő cég termékeit, immáron 10-ik éve Magyarországon is megvásárolhatók.
Kiegészítő fűtés vagy alkalmas fő-fűtésnek is?
Mondják, hogy fűtőtestet olyan országból érdemes rendelni, ahol ismerik a telet. Igen. Talán jobb, ha a fűtőpaneleket nem a hűvös őszi Toszkán szellők, hanem Norvégia zord időjárása ihleti, (bár az új olasz Radialight panelek teljesen rendben vannak) - a teljes kép ennél most is árnyaltabb.
Egyrészt az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy ahol az év nagy részében tél van, ott a hőszigetelés szerepét is jobban megértik, mint például Magyarországon, ahol évtizedekig egyfajta nyári optimizmus jegyében épültek az ingatlanok.
Másrészt egy 150 négyzetméteres, 60 centiméteres falvastagsággal rendelkező, 4 méteres belmagasságú, szigeteletlen kőházban egy 20kW-os gázkazán is csak kiegészítő fűtésre alkalmas.
A kor követelményeinek megfelelő ingatlanban fő-fűtésként is megállják a helyüket a norvég fűtőpanelek is. Ha egy átlagos 20 m2-es szobát nem lehet négyzetméterenként 100 Wattal befűteni a rossz hőszigetelés miatt, akkor nem érdemes modern fűtőpanelekben gondolkodni.
Norvég paneleknek
A norvég fűtőpanelek szépek, biztonságosak, működésük zajtalan, tiszta. Telepítésük végtelenül egyszerű.
Biztonságosabb egy gáz-üzemű rendszernél, ahol joggal tarthatunk a szénmonoxid mérgezéstől.
A norvég fűtőpanelek tartósak. Őn látott már hőszivattyús rendszert 5 év cseregaranciával?
A norvég fűtőpanelek Skandináviában rendkívül népszerűek, elsősorban Norvégiában. Egyedülálló fűtési rendszerként vagy kiegészítő fűtésként egyaránt alkalmazhatóak. Az elektromos árammal működő panelek tökéletesek lakások, házak, nyaralók és üzlethelyiségek fűtésére. A legtöbb modell vízálló, így fürdőszobákban és más nedves területeken is használhatóak.
A fűtőpanelek ventilátor nélkül, konvekciós alapon működnek. A hideg levegő alulról áramlik be, átmelegszik a fűtőbetéten, majd felfelé távozik. Ha a hőmérséklet eléri a beállított értéket, a panel ki- és bekapcsol, így csak a fűtési időszak egyharmadában fogyaszt áramot. A hőmérsékletet egy speciális ötvözetű kerámiaházban lévő fűtőbetét tartja, amely nem izzik, és gyakorlatilag örökké tart.
A fűtőpanelek mozgó alkatrészek nélkül működnek, ezért zajtalanul üzemelnek. Minden norvég fűtőpanel gyárilag processzorvezérelt termosztáttal rendelkezik, amely 0,5 fokos hőmérséklet-különbségre reagál. Így a helyiség sosem lesz túl meleg vagy hideg, energiát takarítva meg a felhasználónak.
A fűtőpanelek felszerelése és üzembe helyezése egyszerű és gyors, nem igényel szakértői ismereteket. A tartókonzolt négy csavarral kell a falra rögzíteni, a panelt ráakasztani, majd a dugvillát csatlakoztatni a hálózathoz.
A fűtőpaneleket függőlegesen, a padlótól 10-20 cm-re kell felhelyezni. A magasabb elhelyezés csökkenti a hatékonyságot. Ajánlott a nyílászárók alá helyezni őket, de ha ez nem lehetséges, akkor a helyiség más részein is elhelyezhetők. Csak vízszintes pozícióban működnek megfelelően, függőleges felhelyezésük tilos!
A fűtőpanelek működtetéséhez elegendő az egyfázisú, 230 V-os hálózat, nem szükséges három fázisú kiépítés. Az adott fűtőpanelhez szükséges áramerősséget a termékoldalon találja. Ha több panelre van szüksége, konzultáljon villanyszerelővel, mivel előfordulhat, hogy a hálózat fejlesztése is szükséges.
Az Adax fűtőpanelek jövője
Az Adax szakképzett szakemberei és felelős értékekkel rendelkező vállalat a fenntarthatóság jegyében elkötelezett abban, hogy az Adax továbbra is minőségi termékeket fejlesszen, könnyebbé és kényelmesebbé téve vevőik életét.
Az Adax 2017-től is nagy hangsúlyt fektet a minőségre és a formatervezésre vonatkozó értékekre és követelményekre. Annak érdekében, hogy a fogyasztók mindig a legokosabb, felhasználóbarátabb és legfrissebb fűtőtesteket kapják a piacon, továbbra is új innovációs projektekre fektet be.
Hogy ennek milyen eredményei lesznek? Ma még csak találgathatunk. Bárhogy fejlődik is a tudomány fűteni mindig kell! A fejlesztések legvalószínűbb irányai a megújuló energiákat támogató, fenntartható fűtési rendszerek lesznek. A távvezérlés lehetősége újdonság, de az bizonyos, hogy az egyre korszerűbb okos-otthon szabványokba illeszthető működés pár éven belül alap elvárás lesz, amelynek minden gyártónak nagy kihívásokat tartogat.