Sokat fűt, de mégis fázik?
Legyen bármilyen fűtési rendszere is, ha a falai hidegek, akkor nem fogja kellemesen érzi magát az otthonában!
1. A fűtőtestek elhelyezése
A meleg levegőnek van egy számunkra rossz tulajdonsága: felfelé száll. A hideg levegő pedig lefelé igyekszik. Ezért a fűtőtestet oda kell elhelyezni, ha egy mód van rá, ahol a hidegebb levegő áramlik a lakásba, hogy azt fel tudja melegíteni.
A hideg és a meleg levegő kiegyenlítődése
Ilyen helyek az ablakok alatti falfelületek. Az ablakok, akármilyen jó hőszigeteléssel is bírnak, készüljön akár 3 rétegű üvegből, általában rosszabb a hőszigetelése, mint a falszerkezet anyagának.
Így elindul egy körforgás a belső légtérben, a lehűlt levegőt a fűtőtest ismét felmelegíti.
Viszont nem csak az ablaknál hűl le a levegő, hanem a külső, un. határoló falaknál is. Így nem lesz egyenletes a hőmérséklet a lakásban, a lába mindig fázni fog, mert a lehűlt levegő és a felmelegített levegő hőmérséklete között elég nagy lesz a hőmérsékletkülönbség.
"Húz a fal”
Biztosan hallotta már ezt a kifejezést, hogy „húz a fal”?
Sugározza a hideget, kellemetlen a fal mellett ülni, vagy még rosszabb, feküdni, ha a fal mellett van az ágya. Lehet a belső levegő hőmérséklete akár 25-26 fok, amihez elég sok fűtési energia kell, a fal mellett mégis fázik.
Tudja miért?
A következő ábrán megmutatom egy B30 téglafal esetén hogyan alakul a határoló fal hőmérséklete, ha pl. a téli időben a külső hőmérséklet -10 fok a belső hőmérséklet pedig +20 fok:
A hideg és a meleg levegő áramlása
A két hőmérséklet a falszerkezeten keresztül lineárisan kiegyenlítődik. Ez azt jelenti, hogy a fal a falvastagság közel a közepéig fagyott állapotban van, ettől befelé kezd csak melegedni. A fal belső felületének hőmérséklete jóval alacsonyabb lesz, mint a belső levegő hőmérséklete. Ez okozza a kellemetlen hőérzetet: „húz a fal”.
Arról nem is beszélve, hogy ez a hideg falfelület állandóan hűti a belső levegőt és folyamatosan nagy energiafelhasználással fűteni kell. A sarkokban pedig általában 3-5 fokkal még alacsonyabb a hőmérséklet, ahol kicsapódik a pára és megindul a penészesedés.
A cikk szerzője
Ságer Ernő - Vakolatspecialista
info@vakolatspecialista.hu