Ön miért fizet szívesebben?
Mennyibe kerülnek a különféle elektromos fűtési rendszerek?
Melyik az olcsóbb?
Fontos kérdést kaptunk a napokban, amit ebben a blogbejegyzésben szeretnénk megválaszolni...
Egy ablakos cég weboldalán olvastam a következő frappáns hirdetést:
— — — — — — — — — — — — — — — — —
Ha megveszi az ablakot, akkor az ablakért fizet.
Ha nem akkor pedig a fűtésért!
Döntsön: miért fizet szívesebben?
— — — — — — — — — — — — — — — — —
Ez a humoros kijelentés megállja a helyét az elektromos fűtés világában is.
Ha megveszi a hőszivattyút, akkor a készülékért fizet több millió forintot, ha nem akkor pedig a fűtésért, azaz a magasabb áramszámláért... A döntés itt is az Ön kezében van.
Mi az a megtérülés?
A "Megtérülés" vagy "megtérülési idő" a pénzügyekben és befektetésekben használt fogalom, ami azt jelenti, hogy mennyi időbe telik, míg a beruházásból származó bevételek meghaladják a beruházás eredeti költségeit.
Vegyük példának egy drága fűtési rendszert (hőszivattyú + napelem rendszer). Amikor ilyen rendszert vásárol, kezdetben jelentős költségei lesznek. Viszont, mivel ezek a rendszerek csökkentik az energiahasználatot vagy a villanyszámlát, hosszú távon megtakarításokat érhet el.
Például, ha egy kisebb beruházás 2 millió forintba kerül, ami havonta 20 000 forinttal csökkenti a fűtési költségeket.
Egy év alatt 240 000 forintot takaríthat meg. Ebben az esetben a "megtérülési idő" a beruházás eredeti költségének (2 millió forint) és az éves megtakarítás (240 000 forint) hányadosa, ami ebben az esetben körülbelül 8,3 év (2 000 000 / 240 000 = 8,33). Tehát, körülbelül 8,3 év után "terül meg" a beruházás, azaz ekkor éri el azt a pontot, amikor a megtakarítások összege meghaladja a rendszer eredeti költségét.
Fontos megjegyezni, hogy ez csak egy egyszerű példa, és a valós helyzetben sok más tényezőt is figyelembe kell venni, mint például a rendszer karbantartási és javítási költségei, az esetleges kamatköltségek (ha hitelből finanszírozott beruházás), a rendszer élettartama, és így tovább.
Viszont, ha figyelembe veszi, hogy a bonyolultabb és drágább rendszernek lehetnek karbantartási költségei, és a rendszer várható élettartama is korlátozott (bár ez általában több, mint 10 év), akkor könnyen előfordulhat, hogy a megtérülési idő valójában még hosszabb lesz.
Hogyan lehet jól dönteni?
Vegyen számításba minden részletet! Ne csak a konkrét számokat, de az egyéni preferenciáit is! Én magam is szívesebben vásárolok drágább, de a környezetre kevésbé "káros" dolgokat, de a család nyaralójába biztosan nem tennék geotermikus fűtési rendszert. Egyrészt időszakosan használjuk, másrészt, kicsi az alapterülete...
Legyen korrekt a számítás! Sokan ránéznek a COP értékre és kapásból leszólják azokat akik egy fűtőpanel vásárlása mellett döntenek! De messze nem vesznek figyelembe minden részletet. Nem számolnak a karbantartással, nem számolnak azzal, hogy a négyzetméterenként lassan millió forintokért épített, vagy százezrekért felújított ingatlanából egy rendszer mekkora alapterületet vesz el. (Van olyan rendszer, ami simán elfoglal 3-4 négyzetmétert.)
Ezen túlmenően, ha a rendszer bevezetését hitelből finanszírozza, akkor a kamatköltségek is növelik a beruházás költségeit. Vagy ha a pénzt más, magasabb hozamú befektetésbe fektette volna, akkor az alternatív költség (azaz a lemondott hozam) is hozzáadódik a beruházás valós költségéhez.
Összefoglalva:
Általában elmondható, hogy minél kisebb a fűtendő alapterület, vagy minél "időszakosabb" a fűtési igény, annál jobban megéri elektromos fűtőpanelt választani a magas COP értékekkel rendelkező rendszerek helyett.
A választás tehát nagymértékben függ az egyéni preferenciáktól és körülményektől, beleértve a rendelkezésre álló költségvetést, a megtérülési időt, a rendszer élettartamát és a környezeti hatásokat.
Ha a jelenlegi fűtési rendszere elég jól működik, (csak van pár hideg sarok, vagy távolabbi szoba, ahol nincs elég meleg,) szinte biztos, hogy nem érdemes a teljes rendszer lecserélésén gondolkodni. Pár kisebb teljesítményű fűtőpanel megoldja, ráadásul, kiegészítő fűtésként történő felhasználása miatt, a fogyasztása sem lesz eget verően magas...
Ha pedig abban a kérdésben kéri a tanácsomat, hogy az ablakért, vagy a fűtésért fizessen, azt mondom:
Fizessen először az ablakért, és a külső hőszigetelésért! Aztán elég lesz egy olcsóbb, kisebb teljesítményű fűtési rendszer is...
Ha kérdése maradt, írjon és segítünk!